Historia

Szkoła ludowa działała w Wysocku Wielkim od 1833 roku. Uczył w niej wówczas tylko jeden nauczyciel – Rayowicz. Później pracę podjęło kolejno dwóch nauczycieli – Andrzejewski i Mausch. Oprócz dzieci z Wysocka do szkoły uczęszczali uczniowie ze Smardowa i Sadowia. W 1863 roku uczyło się tu 144 dzieci. Budynek obecnej szkoły został wybudowany w 1896 roku. Przedtem istniała tu szkoła o jednej izbie lekcyjnej. Bliższe dane dotyczące obsady szkoły rozpoczynają się od roku 1922, kiedy funkcję kierownika zaczął pełnić Jan Tomczak. Po nim stanowisko to objął Tomasz Mały. Od roku 1936 obowiązki kierownika pełnił Józef Bargiel. Szkoła realizowała wówczas program pięciu klas szkoły powszechnej. Do klasy szóstej dzieci uczęszczały do Smardowa, a klasę siódmą kończyły w Ostrowie.

Po wybuchu wojny w 1939 roku do szkoły uczęszczały wyłącznie dzieci rodzin niemieckich sprowadzonych ze wschodu i osadzonych na wywłaszczonych gospodarstwach rodzin polskich. W marcu 1945 roku na swoje stanowisko wrócił Józef Bargiel. Szkoła liczyła wtedy pięć klas. W 1947 roku kierownikiem szkoły został Józef Marzęcki. Rok 1948 wiąże się z podniesieniem stopnia organizacyjnego szkoły – od tego roku realizowany był tu program sześciu klas. Szkoła pełniła wtedy funkcję szkoły zbiorczej – uczęszczali do niej uczniowie z Pruślina, Wtórku, Kamienic Nowych i Smardowa. W roku 1952 kierownikiem został Władysław Filipiak, który spisał historię szkoły. Ponieważ wszelkie dokumenty, jak również kronika szkoły, zostały zniszczone w czasie wojny, ustalił on fakty ba podstawie wywiadów z mieszkańcami Wysocka oraz zapisów w księgach kościelnych. W roku 1966 stanowisko kierownika szkoły objął Józef Dolata.

W roku szkolnym 1966/67 przeprowadzona została reorganizacja – wprowadzono system ośmioklasowy. W roku 1983 rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Budynek powiększył się o dodatkowe skrzydło, w którym znalazła się jeszcze jedna sala lekcyjna, pokój nauczycielski, szatnie oraz toalety. W roku 1991 odbył się pierwszy konkurs na dyrektora, który wygrała Alina Łaś. W roku 1995 dyrektorką szkoły została Alicja Wawrzyniak, która pełni tę funkcję do tej pory. Po przeprowadzeniu reformy oświatowej w roku szkolnym 1999/2000 szkoła nasza była sześcioklasowa. W ostatnich latach XX wieku zmodernizowano teren przyszkolny. Wyrównane zostało boisko do piłki nożnej. Powstało boisko do koszykówki z asfaltową nawierzchnią.  Modernizacja nie ominęła budynku szkolnego. W 2007 roku wymieniono wszystkie okna i drzwi. W latach 2008 i 2009 przeprowadzono remont korytarzy i klatki schodowej. Dzięki otynkowaniu budynek szkoły zyskał zupełnie nowe oblicze.

11 czerwca 2008 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia Kornela Makuszyńskiego. Chwila ta została upamiętniona na tablicy, która zawisła na murach szkoły.

W roku 2012 powołano Zespół Szkolno – Przedszkolny, w ramach którego funkcjonowała nasza szkoła oraz  miejscowe przedszkole znajdujące w budynku pałacu.

Uchwałą Rady Gminy z dnia 29 stycznia 2013 roku, w zwiąku ze zmniejszającą się liczbą uczniów, dokonano likwidacji naszej szkoły. Przestała ona funkcjonować z dniem 31 sierpnia 2013 roku.

Z dniem 1 września 2013 roku powołana została do życia z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rozwoju Wsi „Nasze Wysocko” nowa placówka – Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego.
W latach 2013 i 2014 przeprowadzono w szkole generalny remont połączony z rozbudową. Placówka zyskała nową, w pełni wyposażoną salę gimnastyczną, stołówkę z zapleczem kuchennym oraz dwie sale lekcyjne. Z dniem 1 września 2014 w murach szkoły rozpoczęło pracę przeniesione tu przedszkole.

Rok szkolny 2017/18 przebiegł pod znakiem kolejnej reformy edukacyjnej. Szkoła wróciła do systemu ośmioklasowego. Pod koniec roku 2019 rozpoczęła się kolejna rozbudowa szkoły, która związana była z koniecznością pomieszczenia w murach placówki dwóch dodatkowych oddziałów. Prace zakończyły się jesienią 2020 roku. Przedszkole wzbogaciło się o dodatkową salę, szatnie i toaletę. Na parterze znalazło się też miejsce na gabinet logopedy. Na zajętym przez szkołę piętrze pojawiły się dwie nowe sale lekcyjne, gabinet dyrektora z sekretariatem oraz pokój nauczycielski. W starej części zorganizowano gabinet pielęgniarki.
Nowe skrzydło zmieniło zupełnie wygląd szkoły, która ma teraz nowocześniejszy charakter.