Poznaj moją rodzinę

Proponowana innowacja "Poznaj moją rodzinę" zrodziła się w wyniku przeprowadzonych zajęć tematycznych związanych z wykonywaniem zawodów rodziców, z których wynikło, że większość dzieci nie posiada wiedzy na temat przydatności wykonywanych zawodów.

Innowacja dotyczy poszerzania wiedzy z zakresu preorientacji zawodowej dzieci poprzez organizowanie spotkań z osobą ze środowiska rodzinnego, jako przedstawiciela wybranego zawodu oraz organizowanie wycieczek do miejsc pracy.

Dzieci będą miały możliwość obserwacji czynności zawodowych osób dorosłych. Spotkania podniosą atrakcyjność działań edukacyjnych. Tego typu działania na rzecz przedszkola owocują dobrą współpracą. Jest to również sposobność do pogłębiania więzi między dzieckiem, a rodzicem.

CELE INNOWACJI:

- Udział rodziców w życiu przedszkola.

- Wzmacnianie więzi rodzinnych i relacji między pokoleniowych.

- Kształtowanie przynależności społecznej do rodziny.

- Stwarzanie warunków do poszerzania wiedzy z zakresu preorientacji zawodowej dzieci.

- Rodzice jako partnerzy w procesie uczenia i wychowania dziecka.

SPODZIEWANE EFEKTY INNOWACJI, Z UWZGLĘDNIENIEM NOWATORSTWA:

Dziecko:

- Zna nazwy prezentowanych zawodów.

- Orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez osoby dorosłe.

- Zna czynności i proste narzędzia pracy wybranych przedstawicieli zawodów osób ze środowiska rodzinnego.

Rodzic:

- Angażuje się w pracę przedszkola poprze organizowanie spotkań w formie prelekcji, warsztatów oraz wycieczek do miejsc pracy.

- Swoim zaangażowaniem i umiejętnościami wspiera dziecko.