Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wysocku Wielkim

życiorys

Kornel Makuszyński (1884-1953)

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa. Jego rodzicami byli Julia z domu Ogonowska i Edward Makuszyński, emerytowany pułkownik wojsk austriackich. Kornel wychowywał się jako siódme dziecko w rodzinie, wśród samych sióstr. W Stryju spędził dziecięce lata, tam też ukończył pierwszą klasę gimnazjum. Do klasy drugiej uczęszczał w Przemyślu, a następnie uczył się we Lwowie w Gimnazjum im. Jana Długosza, które ukończył w 1903 roku. Były to trudne pod względem finansowym lata. Kornel już w wieku czternastu lat zarabiał na swoje utrzymanie udzielaniem korepetycji. Wtedy też zaczął pisać pierwsze wiersze.

W 1903 roku zaczął studiować polonistykę na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wkrótce po zakończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie na Sorbonie rozpoczął studia romanistyczne. Był to też czas licznych podróży po Europie - w towarzystwie Staffa, Orkana i Kasprowicza zwiedził Francję, Niemcy i Włochy.

W 1912 roku Makuszyński ożenił się z Emilią Bażeńską. Po powrocie do Lwowa pracował jako kierownik literacki Teatru Miejskiego. Po wybuchu pierwszej wojny światowej został wywieziony razem z żoną w głąb Cesarstwa Rosyjskiego. Zatrzymali się w Kijowie, gdzie Makuszyński został prezesem miejscowego Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim kijowskiego Teatru Polskiego.

Po zakończeniu wojny wrócili do Polski i zamieszkali w Warszawie. W latach 1920 - 1924 Makuszyński był redaktorem literackim i krytykiem teatralnym "Rzeczpospolitej", współpracował też jako sprawozdawca teatralny z innymi czasopismami, w których publikował felietony i recenzje.

W roku 1926 otrzymał państwowa nagrodę literacką za "Pieśń o Ojczyźnie". W latach trzydziestych powstały jego najbardziej znane i lubiane książki dla dzieci i młodzieży: "Przygody Koziołka Matołka", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Pzyjaciel wesołego diabła", "Skrzydlaty chłopiec", "Wielka brama", "Wyprawa pod psem", "Szatan z siódmej klasy", "List z tamtego świata". W 1926 ruku zmarła żona Makuszyńskieo, Emilia. Rok później, w Zakopanem, poślubił śpiewaczkę operową Janinę Gluzińską.

Od 1934 roku drugim domem państwa Makuszyńskich stało się Zakopane. Tak jak w Warszawie, również i tutaj Kornel Makuszyński uczestniczył w życiu artystycznym, towarzyskim i sportowym. Makuszyński nie uprawiał czynnie sportów, ale uczestniczył i patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty. w roku 1931 nadano pisarzowi tytuł honorowego obywatela Zakopanego.

Okres okupacji hitlerowskiej w czasie drugiej wojny światowej pisarz spędził w Warszawie. Po Powstaniu Warszawskim, przebyciu obozu w Pruszkowie i przymusowym pobycie w Opocznie w 1944 roku osiedlił się już na stałe w swoim ukochanym Zakopanem.

Makuszyński jest autorem ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży
i dorosłych. Jego twórczość to nie tylko humor i żart, nie tylko sensacja, awantura
i lekkomyślna przygoda młodości, ale wiara w potęgę uśmiechu, w ludzkie serce.

 

Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanem i tu został pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Willa Opolanka, w której mieszkał, jest obecnie siedzibą muzeum pisarza.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny