Światło i zjawiska świetlne oraz świat kolorów

Utworzono dnia 19.03.2022, 18:51

ŚWIATŁO I ZJAWISKA ŚWIETLNE ORAZ ŚWIAT KOLORÓW

W ramach innowacji pedagogicznej w miesiącu lutym Jeżyki uczestniczyły w zabawach badawczych „Światło i zjawiska świetlne oraz świat kolorów”. Dzieci brały czynny udział w zabawach z cieniem, sprawdzały jakie przedmioty przepuszczają światło oraz co jest potrzebne, aby uzyskać cień. Za pomocą zabawek i światła latarki bawiły się manipulując przedmiotami i uzyskując odpowiedzi na pytania:

• Jak należy ustawić zabawki, aby pojawił się cień?

• Co się stanie, jeśli zabawkę przybliżymy do ściany?

• Jakiego koloru jest światło?

Na te i inne pytania staraliśmy się odpowiedzieć prowadząc eksperymenty, obserwując i wyciągając wnioski.
Dzieci w trakcie kolejnego zajęcia przeprowadziły eksperymenty dotyczące mieszania kolorów co ułatwiło im zapamiętanie barw podstawowych i pochodnych.
Sprawdziliśmy czy kolorowe cukierki rozpuszczają się w wodzie. Okazało się, że powstała na talerzu przepiękna tęcza.
Następnie dowiedzieliśmy się czy substancje takie jak ocet, soda i mydło w połączeniu z wodą zmienią kolor soku z buraków. Sok przyjął inne odcienie w każdym z roztworów.
Możliwość udziału w zabawach badawczych dostarczyła dzieciom dużo radości i zadowolenia.