Zasmakowani - zdrowi i aktywni przedszkolacy

Innowacja skupia swoją uwagę na wprowadzaniu działań propagujących zdrowe odżywianie wśród dzieci i ich rodzin.

Działania te prowadzone będą w cyklu miesięcznym i przyjmą formę zajęć kulinarnych, przyrodniczych, konkursów tematycznych, przedstawień, spotkań ze specjalistami (dietetykiem, lekarzem, producentami żywności). Każdemu z miesięcy będzie towarzyszył bohater - warzywo lub owoc, stworzony wspólnie z rodzicami.

Treści programowe zostaną poszerzone o zdrowe produkty w diecie dzieci.

CELE INNOWACJI:

- Rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw dla zachowania dobrego zdrowia.

- Zachęcanie dzieci do spożywania nielubianych warzyw i owoców poprzez wspólne przygotowanie danych produktów w innej postaci.

- Wyrabianie nawyków higienicznych podczas przygotowywania i spożywania posiłków.

- Zwiększanie zainteresowań rodziców zdrowym odżywianiem wśród dzieci oraz włączenie ich w aktywne działania promujące zdrowy styl życia - stworzenie Mini przepiśnika dla smyka.

SPODZIEWANE EFEKTY INNOWACJI, Z UWZGLĘDNIENIEM NOWATORSTWA:

- Zwiększenie spożywanej ilości warzyw i owoców przez dzieci.

- Przełamanie barier smakowych poprzez przygotowywanie produktów w innej postaci (formie) na zajęciach kulinarnych w przedszkolu oraz w domu.

- Stworzenie wspólnie z rodzicami Mini przepiśnika dla smyka opierającego się na warzywach i owocach, które będą symbolami przewodnikami w danym miesiącu.

- Zwiększenie zainteresowań rodziców zdrowym odżywianiem wśród dzieci. Promowanie zdrowego stylu życia przez rodziców oraz nauczycieli.

Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność, nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł tak, by samo widzieć chciało".