Woda

Utworzono dnia 22.03.2022, 20:13

WODA

Woda to życie – omówienie właściwości wody. Zabawy badawcze

Dzieci z grupy JEŻYKI wzięły udział w kolejnym cyklu zajęć innowacyjnych na temat: Woda to życie- zabawy badawcze.

Dzieci uświadomiły sobie, że woda to skarb bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi. Dowiedziały się również, że woda to groźny żywioł, który może zniszczyć przyrodę i być zagrożeniem dla życia.

Wszystkie działania w ramach cyklu tematycznego opierały się na zabawach badawczych.

Używając wszystkich zmysłów, dzieci opisały i scharakteryzowały wodę.

Poznały wybrane właściwości wody przeprowadzając doświadczenia rozpuszczania się różnych substancji.

Przeprowadzenie eksperymentu „Magiczny ziemniak” pozwoliło wyjaśnić, że substancje płynne mają różny ciężar mimo takiej samej objętości. Woda słona (morze i oceany) ma większy ciężar niż woda słodka (rzeki, jeziora) dlatego w słonej wodzie wszystko pływa lepiej.

Wykonując doświadczenia „Co pływa, co tonie?” udowodniliśmy, że o tym czy coś pływa lub tonie decyduje ciężar, a nie wielkość.

Dzieci zorganizowały laboratorium oczyszczania wody i poznały proste sposoby jej filtrowania. Podczas zabaw dzieci stykały się z nowymi bodźcami i sytuacjami, które mają ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dzieci, gdyż każda zabawa tego rodzaju niesie za sobą pozytywny ładunek emocji, co wspiera proces uczenia się.

Dziecko stymulowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków. Przy okazji zabaw zadaniowych dzieci rozwijają wytrwałość, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.