Drugie życie kredek

Utworzono dnia 23.09.2022, 21:41

Nasza szkoła bierze udział w akcji zbierania używanych kredek. Jej pomysłodawczyni - pani Ewa Zielińska ze Szkoły Podstawowej w Zagościńcu tak wyjaśnia cel akcji:

"Kilka słów o co nam chodzi:
Mamy fioła na punkcie kolorów, pomagania i tworzenia…
Kilka lat temu planując działania związane z wolontariatem postanowiliśmy zorganizować akcję „Kolorowe kredki”. Pracując z bardzo młodymi wolontariuszami od 6 lat do 14 lat uczymy ich przede wszystkim, że bycie wolontariuszem nie polega głównie na zbieraniu pieniędzy oraz, iż pracą swoich małych rąk mogą osiągnąć wiele. Staramy się też wpajać im, że do naszych działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik. Tym razem postanowiliśmy zbierać niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki. Na czym polega nasza akcja? Zbieramy kredki (zarówno drewniane jak i świecowe), następnie je segregujemy, czyścimy  i temperujemy. Grupa dorosłych wolontariuszy zasiada do maszyn i z pozyskanych materiałów szyje kolorowe piórniki. Niektóre piórniki są dodatkowo ozdabiane przez wolontariuszy przepięknymi obrazkami. Piórniki zapełnione odrestaurowanymi kredkami są zawożone do szpitali, szkół przyszpitalnych i innych organizacji związanych z dziećmi. Kredki świecowe przetapiamy na tęczowe kredki w kształcie klocków, misi, serduszek itp. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkową biżuterię przeze mniei mojego niepowtarzalnego męża. Dochód ze sprzedaży kredkowej biżuterii przeznaczamy na akcję „Niewidzialny Mikołaj” i „Dobra Wróżka” oraz na maltretowane dzieci. Całą akcję wspiera Frosz, który jest przyjacielem dzieciaków.
Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, która może w swoim otoczeniu zebrać dla nas kredki i nam je przesłać.
Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby ludzi, którzy kupią naszą biżuterię, dzięki czemu będziemy mogli wspierać prowadzone przez nas akcje charytatywne.
Czego potrzebujemy? Jak największej ilości kredek drewnianych i świecowych, tkanin, suwaków.

Nasza akcja jest akcją proekologiczną wspierającą recykling i uczącą dzieci ograniczania konsumpcyjnego stylu życia.

W naszą akcję zaangażowało się ponad 400 szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek. Powoli staje się ona akcją międzynarodową, ponieważ zgłosiło się do nas przedszkole z Czech, szkoła z Londynu i zastęp zuchów z Edynburga . Zgłoszenia napływają bezustannie co nas niezmiernie cieszy."